Cilt Bakımının Yükselen Yıldızı Bakuchiol - miseca

Cilt Bakımının Yükselen Yıldızı Bakuchiol

Burak Çelik tarafından tarihinde gönderildi

Retinoidlere göre daha güvenli ve doğal bir alternatif olarak popülerlik kazanan Bakuchiol, son zamanların merak edilen bileşenlerinden biri haline geldi. Bu çok yönlü ve heyecan verici içerik ile ilgili bilgileri sizin için derledik.

Bakuchiol Nedir?

Babchi adı verilen Psoralea corylifolia bitkisinin çekirdekleri, Ayurveda ve Çin geleneksel tıbbında çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla uzun yıllardır kullanılmaktadır. Adını Sanskritçe "bakuchi" kelimesinden alan Bakuchiol, bitkinin tohumlarından çeşitli işlemlerle saflaştırılarak izole edilen bir aktif maddedir.

Bakuchiol babchi bitki tohumu

Bakuchiol etkinliği, uzun ve köklü geçmişine ek olarak, yapılan bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir. Ne kadar umut verici bir bileşen olduğuna geçmeden önce, yaşlanma karşıtı cilt bakımında altın standart olan retinoidlerden kısaca bahsedelim. 

Retinoidler, en etkili formu retinoik asit ile birlikte, Retinol, Retinal ve Retinil palmitat gibi farklı türevleri olan A vitamini grubundan aktif içeriklerin genel adıdır. Kırışıklıklar başta olmak üzere, hiperpigmentasyon, akne ve çeşitli cilt problemlerinde etkili oldukları yapılan klinik çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun yanında tahriş, ciltte kuruluk, soyulma, kızarıklık ve yanma gibi yüksek yan etki oranı nedeniyle kullanımları problemlidir. 

Ciltteki etkileri

Bakuchiol, kimyasal yapı olarak retinoidlere benzemese de, içerik maddeleri arasında anti-aging genler ve proteinler üzerindeki etkileri açısından belirgin benzerlikler vardır. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, Bakuchiol molekülünün cilt üzerinde retinolün bağlanıp etkisini gösterdiği önemli yaşlanma karşıtı genleri uyardığı gösterilmiştir.

Bakuchiol'ün ayrıca cilt yenileyici, antienflamatuvar ve akne karşıtı etkileri olduğu gösterilmiştir. Bakuchiol, hem alfa melanosit uyarıcı hormon aktivasyonunu hem de melanin sentezinde rol alan tirozinazı bloke ederek melanin sentezini engeller. Bunun yanında güçlü antioksidan etkileri sayesinde hiperpigmentasyonu azaltır, leke karşıtı etki gösterir. Son olarak bakuchiol, cildin nemlenmesini iyileştirmeye yardımcı olan hyaluronik asit sentezini yukarı doğru düzenleyerek hidrasyonu iyileştirir. 

Klinik çalışma örnekleri

Dhaliwal ve arkadaşları tarafından 2019'da 44 gönüllü ile yapılan bir klinik çalışmada %0,5 oranındaki bakuchiol'ün aynı orandaki retinole karşı etkileri  değerlendiridi. 12 hafta sonunda kırışıklık ve lekeler üzerinde benzer oranda iyileşmeye sahip oldukları gösterildi. Ayrıca Retinol kullanıcılarının cildinde daha fazla pullanma ve batma gözlendiği bildirildi.

Yaşları 41 ila 60 arasında değişen 16 gönüllü ile yapılan başka bir klinik çalışmada, % 1 bakuchiol içeren bir losyon değerlendirildi. 12 hafta sonunda, kırışıklık derinliğinde ve cilt pürüzlülüğünde istatistiksel olarak anlamlı azalmalar oldu. Elastikiyet, sıkılık ve cilt tonunda önemli gelişmeler kaydedildi. Sonuçlar 4. haftadan itibaren ortaya çıkarken, 12. haftada çok daha belirgin hale geldiği gözlendi.

Biz nasıl kullandık?

Bakuchiol gerçekten çok yönlü etkileriyle umut verici sonuçlara sahip kıymetli bir içerik. Özellikle hassas ciltlerde ve hamilelikte kullanılabilmesi, güneş hassasiyeti yapmaması önemli artılarından. Bakuchiol Botanical Oil yüz ve göz çevresi serumlarımızda, kuşburnu çekirdeği yağı, yabani iğde yağı ve astaxanthin başta olmak üzere değerli yağlar ve bitki özeleriyle bu değerli içeriği bir araya getirdik. 

Referanslar

  1. Chaudhuri RK, Bojanowski K. Bakuchiol: a retinol-like functional compound revealed by gene expression profiling and clinically proven to have anti-aging effects. Int J Cos Sci 2014; 36: 221-230.
  2. Dhaliwal S, Rybak I, Ellis SR et al. Prospective, randomized, double-blind assessment of topical bakuchiol and retinol for facial photoageing. Br J Dermatol 2019; 180: 289-296.
  3. Chaudhuri RK, Marchio F. Bakuchiol in the management of acne-affected skin. Cosmet Toilet 2011; 126: 502-510.
  4. Bluemke A, Ring AR, Immeyer J et al. Multidirectional activity of bakuchiol against cellular mechanisms of facial ageing – experimental evidence for a holistic treatment approach. Int J Cosmet Sci 2022; 44: 377-393.
  5. Sadgrove NJ, Oblong JE, Simmonds MSJ. Inspired by vitamin A for anti-ageing : searching for plant-derived functional retinoid analogues. Skin Health Dis 2021; 1: e36.

← Eski Gönderi

Yorum yaz

Blog

RSS
Yağ Bazlı Temizleyici Gerekli Mi? - miseca
Çift aşamalı temizlik Temizleme Yağı Yağ bazlı temizleyici

Yağ Bazlı Temizleyici Gerekli Mi?

Yazar Burak Çelik

Eski zamanların kadim bakım ritüellerinden biridir yağ ile temizlenme. Benzer benzeri çözer mantığıyla çalışan bu uygulamadaki amaç cilt üzerindeki yağda çözünen kirlerin arındırılması ve derinlemesine temizlik...

Daha Fazla Oku
Leke Çeşitleri ve Leke Karşıtı Aktifler - miseca
Hiperpigmentasyon Leke Leke Karşıtı Melanin

Leke Çeşitleri ve Leke Karşıtı Aktifler

Yazar Burak Çelik

Lekeler çoğu kişinin maalesef ortak problemi. Bir anda ortaya çıkıp yıllarca ciltte misafir olabiliyor. Peki nereden geliyor bu lekeler? Gelin inceleyelim. Hiperpigmentasyon Ciltteki bazı bölgelerin fazla melanin üretimi...

Daha Fazla Oku